Migracja konta e-mail obsługującego IMAP

W przypadku zmiany dostawcy usług hostingowych często powstaje potrzeba przeniesienia wszystkich wiadomości pocztowych na serwery nowego dostawcy. W przypadku pojedynczego konta można posłużyć się programem pocztowym (np.: Evolution) w którym skonfigurujemy dostęp do konta u obu dostawców. Jednak w przypadku większej ilości kont wygodniej użyć programu imapcopy dostępnego w repozytorium praktycznie każdej dystrybucji linuxa. W przypadku Ubuntu/Debiana instalacja jest bardzo prosta:

apt-get install imapcopy stunnel

Stunnel jest potrzebny jeśli dostawca poczty korzysta z SSL/TLS ponieważ sam imapcopy nie potrafi zestawiać szyfrowanych połączeń. Dzisiaj trudno spotkać operatora który nie szyfrowałbym połączeń więc stunnel jest niezbędny. Całą operację warto przeprowadzić na komputerze który ma dostęp do łącza z dobrym uploadem bądź na jakimś serwerze VPS.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie pliku konfiguracyjnego imapcopy.cfg w który znaleźć muszę się dane pozwalające na dostęp do kont e-mail zarówno na starym jak i nowym serwerze. Zamieszczony niżej plik skopiuje dane z konta user1 na starym serwerze na konto użytkownika user1 na nowym serwerze, to samo zrobi z danymi należącymi do użytkownika user2.

#dane serwera źródłowego
zrodlo.net 127.0.0.1
SourcePort 1143
#dane serwera docelowego
cel.net 127.0.0.1
DestPort 1144
#    Użytkownik         Hasło   Użytkownik      Hasło
Copy "user1@zrodlo.net" "hasło" "user1@cel.net" "OtherGreatPassword"
Copy "user2@zrodlo.net" "hasło" "user2@cel.net" "OtherGreatPassword"

Przed uruchomieniem kopiowania trzeba zestawić tunele do serwerów pocztowych, oba tunele muszą działać równocześnie przez cały czas kiedy dane są kopiowane.

stunnel -c -f -d 1143 -r zrodlo.net:993 -P
stunnel -c -f -d 1144 -r cel.net:993 -P

Uruchomienie imapcopy z parametrem -t w katalogu w którym jest plik konfiguracyjny pozwoli sprawdzić czy wszystkie dane są bezbłędnie wprowadzone przez rozpoczęciem operacji kopiowania danych. Jeżeli weryfikacja się powiodła nie pozostaje nic innego jak wydanie polecenia imapcopy

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *